Jdi na obsah Jdi na menu
 

Roberto Bolle

8. 2. 2012

77_roberto_bolle_2003.jpg

Datum narození: 26. března 1975

Místo narození: Casale Monferrato v provincii Alessandria

Výška: 1,87 m

Znamení: Beran

 

Přestože má velkou rodinu, má dva bratry a sestry, není v ní žádný umělec, otec je mechanik a matka v domácnosti, již od malička Roberto projevoval nepotlačitelnou vášeň pro tanec. Uvědomuje si, že jeho největším snem je tanec. Matka se pak ukáže jako bystrá a inteligentní žena, povzbuzuje malého Roberta a odvede ho ve věku 6 let na taneční školu v Vercelli.

V 11 letech ho matka přivádí do Milána na přijímací zkoušky pro vstup do prestižní školy v Teatro alla Scala. Projeví se jeho talent a Roberto je na školu přijat. Je to těžká doba, protože budoucí hvězda, aby následoval svůj sen, musí opustit rodinu a přátele. V 15 letech první velký úspěch: Rudolf Nureyev, který je v té době v Miláně, ho vybere pro roli Tadzio ve Smrti v Benátkách Flemminga Flindta. Bohužel, je příliš mladý a divadlo mu nedává svolení, ale tato epizoda osvítí jeho cestu a dává mu ještě více odhodlání. V roce 1994 jen v 19 letech nastoupil do taneční společnosti la Scala a již po dvou letech ho Elizabeth Terabust jmenuje prvním tanečníkem a tím se stává jedním z nejmladších primabalerínů v historii tohoto milánského divadla.

V roce 1996 opouští společnost a zahajuje svoji mezinárodní kariéru. Interpretuje prince Sigfrida v Royal Albert Hall a je to úspěch. Od té doby hraje hlavní role v nejznámějších baletech jako Romeo a Julie, Giselle, Labutí jezero, Šípková Růženka, Bajadéra a tančí v nejslavnějších divadlech ve světě: Covent Garden v Londýně, v opeře v Paříži, v Bolshoi v Moskvě a Tokiu balet.

Kromě toho, že má úspěch u veřejnosti, má ho i u kritiky, je nazýván "Pýcha Milána" a obdržel řadu ocenění: v roce 1995 zvítězil ve "Premio a Dance Dance" a "Premium" a v roce 1999 mu byla udělena " Gino Tani Award " a v roce 2000 vyhrál "Premio Galileo 2000 " Od roku 1998 se stal hostujícím umělce v Teatro alla Scala.

Repertoár: Šípková Růženka, Popelka, Don Quijote a Labutí jezero choreografie by Nureyev, Labutí jezero na Dowell, ze bayadère Makarova; Excelsior z Dell'Ara; Giselle v nové verzi Sylvie Guillem se přízrak z Rose, La Sylphide, Manon a Romeo a Julie MacMillan; Oněgin z Cranio, Notre-Dame de Paris, Ondine, Rendez-vous a Thais Ashton; Remanso z Duato.

Taneční partnerky: Alessandra Ferri, Darcey Bussell, Lisa Cullum, Carla Fracci, Sylvie Guillem, Eleonora Abbagnato, Marta Romagna, Tamara Rojo, Ambra Vallo, Greta Hodgkinson, Svetlana Zakharova.

Roberto nezapomíná ani na problémy každodenního života a od roku 1999 je velvyslancem dobré vůle pro UNICEF. Jeho mimořádný talent ho vede k účasti na významných událostech: v roce 2000, tančí před ruským prezidentem Putinem při příležitosti 75. narozenin Maji Plisetské; v roce 2002 před Královnou Elizabeth II tančí v Labutím jezeru v Buckinghamském paláci, na Silvestra 2004 na znovuotevření Teatro La Fenice v Benátkách, v dubnu 2004 v Římě na náměstí sv. Petra před papežem Giovanni Paolo II u příležitosti Světového dne mládeže. Dne 10. února 2006 otevřel svým vystoupením zimní olympijské hry v Turíně. Byl mu udělen titul Etoile v Teatro alla Scala.

Záliby: Miluje muzikály v Londýně

Oblíbená hudba: Michael Buble, Robbie Williams, Celine Dion

Oblíbené sporty: Plavání

Oblíbená herečka: Nicole Kidman

Team srdce: Juventus

Idol: Rudolf Nureyev

Pokud se týká citů je důvěrný, říká, že je sám, ale ne z vlastní vůle, a že jeho velkou láskou je tanec. Tak ve 30 letech s titulem Etoile a neuvěřitelným úspěchem za zády a ještě větším před sebou, se Robertu Bollemu podařilo uskutečnit svůj sen a také ještě více, je největší tanečník našich časů a možná ještě větší, než jeho vzor Nureyev. Není to špatné na stydlivého kluka z Piémontu!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:*

(Soňa, 28. 3. 2012 19:18)

Je to ten nejhezčí baleťák :*